KM 1401/17

OBWIESZCZENIE O DRUGIEJ LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI
nr KW PO1P/00077542/5

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu Mirosław Fiałkowski na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu :
28.07.2025r. o godz. 12.00
na portalu http://e-licytacje.komornik.pl/

rozpocznie się w trybie ustalonym w art. 952 kpc oraz art.  986 (3) ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeksu postepowania cywilnego (dalej kpc) DRUGA licytacja nieruchomości:
nieruchomość gruntowa zabudowana położona w Czerwonaku przy ul. Leśnej 76, dla której Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu prowadzi KW nr PO1P/00077542/5

należącej do dłużnika: Jerzy Fligiel

Przetarg odbywa się w drodze licytacji elektronicznej i zakończy się w dniu 04.08.2025r. o godz. 12.00 z zastrzeżeniem art.  986 (7) KPC.

Przedmiotem licytacji jest nieruchomość gruntowa zabudowana położona w Czerwonaku przy ul. Leśnej 76. Licytowana nieruchomość obejmuje swym zasięgiem działkę gruntu oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków następująco:

Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Jedn. ewid.: Czerwonak
Obręb: 302104_2.0002, Czerwonak
Arkusz mapy: 10
Działka nr: 23
Powierzchnia: 2874 m2
KW: PO1P/00077542/5.

Działka gruntu nr 23 wchodzi w skład nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr PO1P/00077542/5 w Sądzie Rejonowym Poznań – Stare Miasto w Poznaniu.
Działka nr 23 jest zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym o pow. użytkowej 482,22 m2. Budynek mieszkalny zrealizowany w latach 90-tych XX w technologii tradycyjnej murowanej, jako parterowy z użytkowym poddaszem, całkowicie podpiwniczony. Budynek charakteryzuje się normatywnym stopniem zużycia elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Standard pomieszczeń i wyposażenia w instalacje typowy. W budynku znajduję się basen i sauna. Teren nieruchomości zagospodarowany (budynek garażowy, utwardzenia z kostki betonowej typu poz-bruk oraz fragment kortu tenisowego), z nasadzeniami zieleni oraz ogrodzony (w części frontowej z siatki stalowej osadzonej na słupkach stalowych, furtka i brama wjazdowa z prętów stalowych na słupkach murowanych otynkowanych). Nieruchomość posiada pełny dostęp do sieci infrastruktury technicznych: elektroenergetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej oraz sieci teletechnicznych.
Dojazd i dostęp do nieruchomości następuje pośrednio z ul. Leśnej o nawierzchni urządzonej, asfaltowej, natomiast bezpośrednio przez teren działki przyległej o nr 24 utwardzoną częściowo asfaltem i częściowo kostką betonową typu poz-bruk. Działka nr 23 posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej bez urządzonego wjazdu. Nieruchomość jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
Nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie wolnostojącej.
Budynek mieszkalny usytuowany jest w części frontowej nieruchomości od strony ul. Leśnej. W ogrodzie
znajdują się również budynek gospodarczy, oczko wodne z drewnianą altaną oraz kort tenisowy.
Budynek mieszkalny zrealizowany został w 2001 r. w technologii tradycyjnej murowanej jako parterowy
z użytkowym poddaszem, całkowicie podpiwniczony.
Dane techniczne budynku mieszkalnego w oparciu o dokumentację techniczną:
Powierzchnia użytkowa – 482,22 m2,
Powierzchnia zabudowy – 313,60 m2,
Kubatura – 1.847,80 m3.
Stan techniczny w dacie 23.01.2024 r.
Budynek mieszkalny w wykończeniu i wyposażeniu o przeciętnym standardzie, wykończenie budynku
z lat budowy. Obiekt z prawidłowo prowadzoną gospodarką budowlano-remontową. Stan techniczny
budynku oceniano jako średni.
Ostateczna i przyjęta w operacie szacunkowym ocena stanu technicznego i standardu wykończenia
obiektu ustalona została przez biegłego w oparciu o przeprowadzone oględziny i stosownie do przyjętej
gradacji cech wynikającej z analizy nieruchomości zabudowanych mieszkalnych.
Nieruchomość zabudowana jest również budynkiem garażowym w zabudowie wolnostojącej. Budynek
usytuowany jest w północnej części nieruchomości.
Budynek garażowy zrealizowany został kilkanaście lat temu w technologii tradycyjnej murowanej jako
parterowy, niepodpiwniczony. Posiada dwa miejsca postojowe, w tym jedno z kanałem rewizyjnym.
Dwie bramy wjazdowe są dwuskrzydłowe i wykonane zostały w konstrukcji drewnianej. W budynku
mieści się również pomieszczenie gospodarcze, do którego wejście prowadzi z wewnątrz. Urządzony jest
tu aneks kuchenny oraz łazienka z WC. Do budynku przylega wiata o pow. 27,23 m2.
Dane techniczne budynku mieszkalnego w oparciu o dane uzyskane od zamawiającego:
Powierzchnia użytkowa – 91,30 m2.

STAN PRAWNY NIERUCHOMOŚCI

Przedmiotowa nieruchomość zapisana jest w księdze wieczystej nr PO1P/00077542/5. Księga prowadzona jest przez VI Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu. Ustalenia stanu prawnego nieruchomości dokonano na podstawie protokołu z badania księgi wieczystej.

Protokół opisu i oszacowania nieruchomości znajduje się do wglądu w kancelarii Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu Mirosława Fiałkowskiego, ul. Szafirowa 5, 62-030 Luboń, godzinach pracy kancelarii poniedziałek: 08.00-16.00 , wtorek-piątek 07.30-15.00.

Suma oszacowania wynosi 1 987 000,00zł ( z uwzględnieniem wpływu na wartość ograniczonych praw rzeczowych), zaś cena wywołania jest równa 2/3 sumy oszacowania i wynosi 1 324 666,67 zł.

Licytant przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest 198 700,00 zł, najpóźniej na 2 dni robocze przed rozpoczęciem przetargu na rachunek bankowy Komornika numer:

Bank BNP Paribas SA Centrum Rozliczeniowe Nr 1 w Krakowie 72 1600 1462 1828 0895 4000 0001.

Nieruchomość nie jest obciążona podatkiem VAT.

Za datę złożenia przyjmuje się dzień uznania rachunku bankowego Komornika. Przepisu art. 964 kpc nie stosuje się.
Zgodnie z art. 976 kpc, w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji,.

Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzono dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym. Podpisy na pełnomocnictwach udzielonych przez państwowe jednostki organizacyjne lub jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego oraz na pełnomocnictwach udzielonych adwokatom lub radcom prawnym nie wymagają poświadczenia.

Wraz z rękojmią licytant zobowiązany jest do podania w systemie teleinformatycznym danych niezbędnych do wydania postanowienia o przybiciu: numeru PESEL, numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość i oświadczenia, czy pozostaje w związku małżeńskim, a jeżeli tak, czy nieruchomość zamierza nabyć do majątku wspólnego czy osobistego, oraz do wskazania, czy licytuje we własnym imieniu czy jako pełnomocnik innej osoby, a także innych danych, jeżeli potrzeba ich podania wynika z przepisów odrębnych ustaw. W razie potrzeby Komornik niezwłocznie wzywa licytanta , pod rygorem niedopuszczenia do udziału w przetargu ,za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do uzupełnienia danych, a jeżeli udział w przetargu wymaga zezwolenia organu władzy publicznej lub wykazania umocowania do występowania w imieniu innej osoby – do przedłożenia utrwalonych w postaci elektronicznej kopii wymaganych dokumentów w terminie 3 dni, nie później niż dzień przed terminem licytacji.
Komornik potwierdza fakt złożenia rękojmi i podania danych , o których mowa powyżej, niezwłocznie po ich otrzymaniu, poprzez dopuszczenie licytanta do udziału w przetargu. O odmowie dopuszczenia do przetargu zawiadamia się zainteresowanego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom zwraca się ją niezwłocznie. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny , traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą. a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.
Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej jest przeprowadzona za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Warunkiem udziału w przetargu jest utworzenie indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym. Przetarg rozpoczyna się i kończy z chwilą wskazaną w obwieszczeniu o licytacji nieruchomości. W toku przetargu licytanci ofiarują cenę nabycia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Jeżeli w ciągu 5 minut przed planowym terminem zakończenia przetargu zgłoszono postąpienie, termin ten ulega odroczeniu o 5 minut. Jeżeli w dodatkowym czasie zgłoszono dalsze postąpienie, termin zakończenia przetargu podlega każdorazowo odroczeniu o kolejne 5 minut, aż do momentu gdy ustaną postąpienia. Przetarg wygrywa licytant, którego oferta była w chwili zakończenia przetargu najwyższa. Po zakończeniu przetargu komornik za pośrednictwem systemu teleinformatycznego informuje licytantów o wyłonieniu licytanta oferującego najwyższą cenę w chwili zakończenia przetargu.
Postąpienie nie może wynosić mniej niż jeden procent ceny wywołania, z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych. Zaofiarowana cena przestaje wiązać, gdy inny licytant zaofiarował cenę wyższą.

W systemie teleinformatycznym wraz z obwieszczeniem o licytacji nieruchomości udostępnia się protokół opisu i oszacowania nieruchomości. Nie podlegają ujawnieniu zawarte w protokole opisu i oszacowania nieruchomości dane osobowe stron i innych uczestników postępowania.

W ciągu dwóch ostatnich tygodni przed licytacją wolno oglądać nieruchomość w dni powszednie po uprzednim uzgodnieniu z Komornikiem dokładnego terminu, oraz przeglądać w kancelarii komornika odpis protokołu oszacowania nieruchomości, operat szacunkowy biegłego sądowego, wypis z rejestru gruntów wraz z mapką z akt postępowania egzekucyjnego.

Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji i przybicia na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.
Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności.
W zakresie sposobu przeprowadzenia licytacji, organ odsyła do szczegółowych warunków dotyczących sposobu przeprowadzenia licytacji elektronicznej – Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 października 2021 r. w sprawie sposobu przeprowadzenia sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej oraz sposobu uwierzytelniania użytkowników systemu teleinformatycznego obsługującego licytację elektroniczną (Dz. U.z 2021 r. poz.2005)

Komornik Sądowy

Mirosław Fiałkowski


Pouczenia:
Art. 986 (1)  § 1. Do sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej stosuje się przepisy rozdziałów 4-6 i 7 z odrębnościami wynikającymi z niniejszego rozdziału.
§ 2. Do sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej przepisów art. 8091 § 1 pkt 5 oraz art. 972 § 2 nie stosuje się.
Art. 986 (2)  § 1. Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej przeprowadza się na wniosek wierzyciela. Wniosek o dokonanie sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej może zostać złożony także w razie złożenia wniosku o wyznaczenie ponownej lub drugiej licytacji.
§ 2. Jeżeli nieruchomość została zajęta na zaspokojenie kilku wierzytelności dochodzonych przez różnych wierzycieli, sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej dokonuje się, jeżeli zażądał tego którykolwiek z wierzycieli.
Art. 986 (3) § 1. Komornik w terminie tygodnia od dnia otrzymania od wierzyciela wniosku o przeprowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej zawiadamia o tym fakcie dłużnika. W zawiadomieniu wskazuje się nieruchomość lub część nieruchomości, których wniosek dotyczy, oraz poucza dłużnika o treści art. 975.
§ 2. Uprawnienie wynikające z art. 975 dłużnik może zrealizować w terminie tygodnia od dnia doręczenia mu zawiadomienia, o którym mowa w § 1. Po upływie wskazanego terminu kolejność przeprowadzenia przetargu poszczególnych nieruchomości lub ich części określa komornik.
§ 3. Przetargi dotyczące różnych nieruchomości lub ich części, zajętych w tym samym postępowaniu należy zaplanować tak, aby nie toczyły się równocześnie. Przepisu zdania pierwszego nie stosuje się, jeżeli łączna wysokość sumy oszacowania tych nieruchomości nie przekracza łącznej wysokości należności wierzycieli egzekwujących i kosztów egzekucyjnych.
§ 4. Licytacja nie może rozpocząć się wcześniej niż dwa tygodnie od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 2 zdanie pierwsze.
Art. 986 (4) § 1. Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej jest przeprowadzana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§ 2. Warunkiem udziału w przetargu jest utworzenie indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym.
§ 3. Obwieszczenie o sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej zamieszcza się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji. Przepisów art. 955 i art. 956 nie stosuje się.
§ 4. W obwieszczeniu, o którym mowa w § 3, komornik wymienia informacje, o których mowa w art. 953 § 1 pkt 3, 6 i 7, a ponadto:
1) nieruchomość, która ma być sprzedana, ze wskazaniem miejsca jej położenia i przeznaczenia gospodarczego wraz z podaniem księgi wieczystej i miejsca jej przechowania lub z oznaczeniem zbioru dokumentów i sądu, w którym zbiór ten jest prowadzony;
2) informację o tym, że przetarg odbywa się w drodze elektronicznej, oraz o chwili rozpoczęcia i zakończenia przetargu;
3) informację o obowiązku uiszczenia rękojmi i jej wysokości;
4) czas, w którym w ciągu dwóch tygodni przed licytacją wolno będzie oglądać nieruchomość.
§ 5. W systemie teleinformatycznym wraz z obwieszczeniem o licytacji nieruchomości udostępnia się protokół opisu i oszacowania nieruchomości. Nie podlegają ujawnieniu zawarte w protokole opisu i oszacowania nieruchomości dane osobowe stron i innych uczestników postępowania.
§ 6. Krajowa Rada Komornicza usuwa obwieszczenie o sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej z upływem dnia wskazanego jako termin zakończenia przetargu.
Art. 986 (5) § 1. Rękojmię należy złożyć na rachunek bankowy najpóźniej na 2 dni robocze przed rozpoczęciem przetargu. Za datę złożenia rękojmi przyjmuje się dzień uznania rachunku bankowego komornika. Przepisu art. 964 nie stosuje się.
§ 2. Wraz z rękojmią licytant zobowiązany jest do podania w systemie teleinformatycznym danych niezbędnych do wydania postanowienia o przybiciu: numeru PESEL, numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość i oświadczenia, czy pozostaje w związku małżeńskim, a jeżeli tak, czy nieruchomość zamierza nabyć do majątku wspólnego czy osobistego, oraz do wskazania, czy licytuje we własnym imieniu czy jako pełnomocnik innej osoby, a także innych danych, jeżeli potrzeba ich podania wynika z przepisów odrębnych ustaw.
§ 3. W razie potrzeby komornik niezwłocznie wzywa licytanta, pod rygorem niedopuszczenia do udziału w przetargu, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do uzupełnienia danych, a jeżeli udział w przetargu wymaga zezwolenia organu władzy publicznej lub wykazania umocowania do występowania w imieniu innej osoby – do przedłożenia utrwalonych w postaci elektronicznej kopii wymaganych dokumentów w terminie 3 dni, nie później niż dzień przed terminem licytacji.
§ 4. Komornik potwierdza fakt złożenia rękojmi i podania danych, o których mowa w § 2, niezwłocznie po ich otrzymaniu, poprzez dopuszczenie licytanta do udziału w przetargu. O odmowie dopuszczenia do przetargu zawiadamia się zainteresowanego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Art. 986 (6) Na dzień przed rozpoczęciem przetargu w systemie teleinformatycznym udostępnia się informacje, o których mowa w art. 973, oraz pouczenia o treści przepisów art. 967, art. 969, art. 971, art. 976, art. 978 § 2, art. 981, art. 986 (7) § 31 i 5 oraz art. 986 (8).
Art. 986 (7) § 1. Przetarg rozpoczyna się i kończy z chwilą wskazaną w obwieszczeniu o licytacji nieruchomości.
§ 2. Komornik wyznacza licytację elektroniczną w taki sposób, aby zarówno termin rozpoczęcia, jak i zakończenia przetargu przypadał pomiędzy godziną 9.00 a 14.00 w dni robocze. Czas trwania przetargu wynosi 7 dni.
§ 3. W toku przetargu licytanci ofiarują cenę nabycia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Przepisu art. 980 nie stosuje się.
§ 3 (1). Jeżeli w ciągu 5 minut przed planowanym terminem zakończenia przetargu zgłoszono postąpienie, termin ten ulega odroczeniu o 5 minut. Jeżeli w dodatkowym czasie zgłoszono dalsze postąpienie, termin zakończenia przetargu podlega każdorazowo odroczeniu o kolejne 5 minut, aż do momentu gdy ustaną postąpienia.
§ 4. W razie umorzenia egzekucji na podstawie art. 981 komornik niezwłocznie anuluje przetarg. Jeżeli w jednym z kilku prowadzonych równocześnie na podstawie art. 9863 § 3 zdanie drugie przetargów zaofiarowano cenę przekraczającą łączną wysokość należności wierzycieli egzekwujących i kosztów egzekucyjnych, komornik może anulować pozostałe przetargi. Z chwilą anulowania przetargu zaofiarowane przez licytantów ceny przestają wiązać.
§ 5. Przetarg wygrywa licytant, którego oferta była w chwili zakończenia przetargu najwyższa.
§ 6. Po zakończeniu przetargu komornik za pośrednictwem systemu teleinformatycznego informuje licytantów o wyłonieniu licytanta ofiarującego najwyższą cenę w chwili zakończenia przetargu.
Art. 986 (8) § 1. Skargę na odmowę dopuszczenia do przetargu można złożyć w terminie 3 dni od dnia odmowy dopuszczenia do przetargu, a na przebieg przetargu – w terminie 3 dni od dnia jego zakończenia.
§ 2. Licytanci i osoby, których nie dopuszczono do przetargu, mogą złożyć skargę wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§ 3. Skargę za pośrednictwem systemu teleinformatycznego mogą złożyć także osoby niewymienione w § 2, o ile posiadają w tym systemie konto.
Art. 986 (9) Niezwłocznie po zamknięciu przetargu, nie później niż w terminie tygodnia, komornik przesyła sądowi protokół z przebiegu przetargu, wszystkie nierozpoznane skargi oraz dokumenty niezbędne do udzielenia przybicia.
Art. 986 (10) § 1. Sąd albo referendarz sądowy wydaje postanowienie co do przybicia na posiedzeniu niejawnym w terminie tygodnia od dnia otrzymania protokołu z przebiegu przetargu oraz dokumentów niezbędnych do udzielenia przybicia. Przepis art. 988 § 2 stosuje się.
§ 2. Wysłuchania licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę, oraz uczestników przetargu dokonuje się jedynie wtedy, gdy jest to konieczne dla wydania postanowienia co do przybicia.
Art. 986 (11) Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, sposób przeprowadzenia sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej oraz sposób uwierzytelniania użytkowników systemu teleinformatycznego obsługującego licytację elektroniczną, mając na względzie zapewnienie ochrony praw osób uczestniczących w licytacji, sprawność postępowania, skuteczność egzekucji, bezpieczeństwo posługiwania się dokumentami w postaci elektronicznej oraz dostępność systemu teleinformatycznego.
Art. 987 Po zamknięciu przetargu sąd w osobie sędziego albo referendarz sądowy, pod którego nadzorem odbywa się licytacja, wydaje na posiedzeniu jawnym postanowienie co do przybicia na rzecz licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę, po wysłuchaniu tak jego, jak i obecnych uczestników.

Cena wywoławcza: 1324667 zł

Data licytacji: 2025-07-28